CodeIgniter Sparks

Dotychczas, szukanie kodu napisanego przez innych developerów nie było wcale łatwe. CodeIgniter nie udostępniał jednego miejsca, w którym można by umieszczać swoje biblioteki, helpery itp. Na szczęście wraz z pojawieniem się projektu Sparks, to się zmieniło.

Niektórzy mogą oczywiście zaprotestować i powiedzieć, że to Wiki była takim miejscem. Właściwie, do pewnego momentu rzeczywiście była, ale nie można powiedzieć, że było to rozwiązanie wygodne. Zazwyczaj (poza małymi wyjątkami), kod nie miał autora, brakowało informacji gdzie można szukać nowszej wersji kodu i czy takowa w ogóle istnieje. Do tego należy dodać, że nie wszystkie biblioteki można było znaleźć na Wiki – spora ich część nigdy tam nie zawitała i spokojnie egzystowała sobie np. na prywatnych blogach swoich autorów. Jednym słowem niezły bałagan.

Co nowego zatem wnosi projekt Sparks? Przede wszystkim, udostępnianie i korzystanie z kodu innych stało się teraz naprawdę proste i wygodne. Każdy Spark ma swojego autora, adres do repozytorium kodu i co najważniejsze – wprowadzone wersjonowanie.

Początkowo projekt Sparks miał być włączony do CI już w wersji 3.0, ale obecnie chodzą słuchy, że stanie się to dopiero w wersji 3.1. Nie oznacza to oczywiście, że musimy się obejść smakiem – wręcz przeciwnie, już dzisiaj możemy zacząć korzystać ze Sparków. Wystarczy przeprowadzić krótką instalację :)

Przejdźmy zatem do konkretów. Zakładam, że masz ściągniętą najnowszą stabilną wersję CodeIgnitera – czyli 2.1.2. Poniższa instrukcja dotyczy Windowsa 7 – jeśli interesują Cię inne systemy lub sposoby instalacji (jest ich kilka), to możesz zajrzeć pod ten adres.

 • Pierwszym krokiem będzie ściągnięcie menadżera Sparków.
 • Następnie należy rozpakować ściągnięty plik do katalogu tools (jeśli po wykonaniu tej czynności w Twoim głównym katalogu znajduje się folder tools, a w nim plik spark, to możemy kontynuować).
 • Teraz ściągnij ten plik i zapisz go w katalogu application/core pod nazwą MY_Loader.php
 • Możemy teraz spróbować zainstalować jakiś Spark za pomocą menadżera. Wykonajmy poniższą instrukcję z poziomu linii komend (cmd):

  php tools\spark install -v1.0.0 example-spark

  Mały tip.
  Jeśli polecenia php nie jest rozpoznawane, musimy dodać plik php.exe do zmiennych środowiskowych. Z racji tego, że korzystam z pakiety XAMPP, ścieżka do tego pliku wygląda u mnie w następujący sposób: C:\xampp\php\; Tę ścieżkę dodaję do zmiennej PATH.
 • W tym momencie przykładowy spark powinien być już zainstalowany. Edytujmy więc plik application/controllers/welcome.php i w funkcji index wpiszmy:
  $this->load->spark('example-spark/1.0.0');
  $this->example_spark->printHello();
 • Czas na ostateczny test. Jeśli przejdziemy pod główny adres naszej aplikacji, powinniśmy zobaczyć napis “Hello from the example spark!”.

Zachęcam do dokładnego zapoznania się ze szczegółowymi możliwościami jakie dają nam Sparki na oficjalnej stronie projektu http://getsparks.org. Znajdziecie tam również informacje jakie kroki należy podjąć, aby dostosować i publikować własne biblioteki, helpery itp. w katalogu Sparków.

Na koniec dosyć istotna informacja – jeśli nie chcemy / nie możemy korzystać ze Sparków w swoim projekcie, to alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie jedynie z samego kodu, którego dostarczają. Koniec, końców Sparki to zwykłe biblioteki i helpery, które wystarczy skopiować do odpowiedniego katalogu, tak samo jak robimy to ze “zwykłym” kodem :)

5 komentarzy do wpisu „CodeIgniter Sparks”

 1. No to pozamiatali z tym Sparksem :)

  Dzięki za info, pierwsze słyszę o tym projekcie.

  ps. niedługo, powinien wyjść nowy Bonfire, tez może być ciekawie. Myślę, że warto napisać kilka słów żeby zaciekawić ludzi CI.

  Może jakieś forum dyskusyjne założysz?

  pzdr

  Odpowiedz
  • Tak, Bonfire jest już na mojej tapecie i najprawdopodobniej będzie o nim kolejny wpis.

   Jeśli korzystasz na co dzień z tego rozwiązania, to (o ile znajdziesz czas – a wiem, że nie jest lekko) zachęcam do podzielenia się z nami wiedzą i skrobnięcia artykułu :)

   Odpowiedz
 2. Renholder, chętnie coś bym skrobnoł, bo dawno nie skrobałem :D Ale, może być cięszko, dość rozległa tematyka… dwa czas…

  Co do sparks-a, testowałem, działa. Fajne, coś jak 'gem' dla railsów, ale niestety na razie w wersji 0.0.9. Ale podstawowe zadania spełnia: instalowanie, usuwanie, szukanie

  Odpowiedz
  • Rzeczywiście tematyka dość rozległa, ale nikt nie będzie się chyba upierał, żebyś ograniczył się tylko do jednego artykułu… może być cała seria :P

   A tak poważnie, to wiem jak jest z tym czasem i rozumiem. Niemniej jednak, jeśli będziesz miał kiedyś ochotę (lub inne osoby, które to czytają), podzielić się swoim doświadczeniem (nie tylko jeśli chodzi o Bonfire), to zachęcam do kontaktu – dane są dostępne w zakładce „O serwisie”).

   Odpowiedz
 3. Jak chodzi o mnie, to NA PEWNO kiedyś coś napiszę, bo cieszę się, że komuś w ogóle się chciało założyć tą stronę, no i przetłumaczyć CI. Tylko mam nadzieję, że do tego czasu ta strona nie zostanie zamknięta :))

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.