Rozpoczęcie pracy z CodeIgniter

Krótki wstęp do CodeIgniter

Instalacja

Po pierwsze musimy pobrać CodeIgniter na nasz lokalny serwer. Polecam ostatnią wersję, która na czas pisania tego artykułu jest oznaczona numerem 2.0.3. Pobierać możemy paczkę ze strony CodeIgniter z repozytorium GitHub’a.

Po pobraniu paczki musimy ją rozpakować i wgrać na serwer. Paczka zawiera katalogi
application
system
user_guide

oraz dwa pliki:
index.php
license.txt

I teraz jeżeli chcemy aby nasz system widoczny był z poziomu roota, wgrywamy to do katalogu głównego serwera, jeżeli ma działać z podkatalogu musimy wgrać go do… katalogu.

Możemy ominąć katalog user_guide jeżeli nie potrzebujemy podręcznika użytkownika CodeIgniter na serwerze, warto jednak mieć go u siebie na dysku bo na pewno skorzystamy z niego nie raz.

Tyle – instalacja zakończona.

Konfiguracja

W zasadzie jest to wystarczająca konfiguracja aby wystartować z CodeIgniter. Jeżeli skierujemy teraz przeglądarkę na nasz serwer – framework już działa. Czymże jednak jest nieskonfigurowany framework. Otwieramy więc plik <code>application/config/config.php</code>. Co nas interesuje w tym pliku? Kilka zmiennych:

$config['base_url'] = '';

odpowiada za główny katalog naszego serwisu. Możemy ją zostawić pustą, system sam spróbuje ją rozpoznać lub ustawić zgodnie z właściwą nazwą. Czyli, jeżeli umieściliśmy CodeIgniter w katalogu /test i jest on dostępny przez adres http://localhost/test zmienna ta powinna być ustawioan na /test albo http://localhost/test.

$config['index_page'] = 'index.php';

Jak sama nazwa wskazuje nazwa ta odpowiada za głowny wykonywalny plik w naszym systemie. Domyślnie jest to index.php. Jeżeli korzystamy z mod_rewrite zmienna ta powinna być pusta. Tyle.

$config['language'] = 'english';

Jest to zmienna językowa – CodeIgniter bardzo dobrze radzi sobie z wieloma językami, możemy zmienić to ustawienie na pl ale musimy wcześniej pobrać polską paczkę językową.
Najbardziej aktualna znajduje się tutaj. Paczkę pobieramy i wgrywamy do katalogu application/languages/

$config['encryption_key'] = '';

Tą zmienną musimy ustawić jeżeli będziemy korzystać z ciasteczek lub sesji. Wpisujemy tutaj losowy ciąg znaków potrzebny to kodowania i zabezpieczenia zmiennych.

Tyle z podstawowych bazowych ustawień. Reszta zmiennych nie jest nam na razie potrzebna.

W następny odcinku dalsza konfiguracja CodeIgniter…

7 komentarzy do wpisu „Rozpoczęcie pracy z CodeIgniter”

 1. „jeżeli ma działać z podkatalogu musimy wgrać go do… katalogu.”

  Brakuje tu jeszcze jak przenies katalogi system i application poza publiczny dostep i zmienic to w ustawieniach.
  ../public_html

  Cos wiecej o .htaccess o korzystaniu z mod_rewrite.

  Odpowiedz
  • zasadniczo nie ma potrzeby przenosić system poza public_html – nie jest to opcja obowiązkowa, jest to jedynie „eleganckie rozwiązanie”. Po przeniesieniu wystarczy zmienić ścieżkę w index.php

   Odpowiedz
 2. Witam. Znalazłem w kilku miejscach w sieci, oraz ostatnim podręczniku o Codeigniter z Heliona, że polskie tłumaczenie umieszczamy w system/languages/. Jak powinno być w rzeczywistośći?

  Odpowiedz
  • Zasadniczo nie jest dobrą praktyką umieszczanie czegokolwiek w folderze system, bo przy kolejnej aktualizacji możesz zapomnieć o tym co miałeś w jakim folderze. Także – zostawiamy system na core CI, a application to miejsce gdzie znajdują się nasze pliki.

   Odpowiedz
 3. Proponuje popracować nad wyglądem bloga, cytaty z kodem są całkowicie nieczytelne! Poza tym dodał bym fan page i informował o nowych wpisach, chętnie zostanę pierwszym fanem! =)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.